btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

22/10/1843

W Pińczowie urodził się Tadeusz Szymon Włoszek.

 

Medal z Marszałkiem

Medal pamiątkowy upamiętniający setną rocznicę wkroczenia kadrówki do Kielc, przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu na tle wieży kieleckiej katedry, wzbogacił zbiory OMPiO.

Czytaj więcej...

Protokoły wyroków śmierci

W miejscu, gdzie znajdowały się karcery w byłym więzieniu kieleckim zobaczyć możemy Protokoły wykonania wyroków śmierci. Wyroki śmierci wykonywano w latach 1945 - 1956.

Czytaj więcej...

Płaszcz zesłańca syberyjskiego

Władze rosyjskie w ramach reperesji za działalność polityczną wcielały przymusowo Polaków do armii rosyjskiej.

Czytaj więcej...

Mundur "Żuawów Śmierci"

Mundur "Żuawów Śmierci"

W czasie powstania styczniowego w Krakowie został sformowany przez nauczyciela szermierki Franciszka Rochebruna (Francuza z pochodzenia) oddział "Żuawów Śmierci".

Czytaj więcej...

Telegramy kościuszkowskie

Telegramy kościuszkowskie aczęły pojawiać się w setną rocznicę powstania kościuszkowskiego. Obchody tej rocznicy odbywały się na obszarze wszystkich trzech zaborów.

Czytaj więcej...

Mundur Ułana "Beliny"

Przy opracowaniu munduru kawalerzysty wzorowano się na tradycyjnym polskim mundurze ułańskim z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

Czytaj więcej...

Atlas Juliusza Kolberga

„Atlas Królestwa Polskiego, składający się z 8 map jeograficznych, z których każda wystawia jedno Województwo, jako to: Krakowskie, Sandomierskie, Kaliskie, Lubelskie, Płockie, Mazowieckie, Podlaskie i Augustowskie”, którego autorem był Juliusz Kolberg, został wydany w roku 1827 w Warszawie.

Czytaj więcej...

Polska - tygodnik Polaków w ZSRR

„Polska”  tygodnik Polaków w ZSRR (Kujbyszew 4 XII 1941 – 1 IV 1943).

Czytaj więcej...

Szabla polska wz. 1934 - "Ludwikówka"

Ostatnia polska szabla bojowa, zaprojektowana przez Instytut Techniczny Uzbrojenia w Warszawie jako szabla kawaleryjska.

Czytaj więcej...

Orzeł Biały

Pismo 2 Korpusu (wyższy związek taktyczny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w latach 1943-1947.) Redaktorami byli m.in. Jerzy Giedroyc oraz Gustaw Herling-Grudziński.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.