btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

22/10/1843

W Pińczowie urodził się Tadeusz Szymon Włoszek.

 

AKTUALNOŚCI

Powitanie Naczelnika

Tomaszewskizpilsudskim

Powyższe zdjęcie otrzymaliśmy dzięki życzliwości p. Dariusza Tomaszewskiego przedstawiające prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach w latach 1919-1922 - Stefana Henryka Tomaszewskiego, który wita Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z 1921 roku, kiedy marszałek otrzymał tytuł honorowego mieszkańca Kielc.

Stefan Tomaszewski urodził się w 1864 r. w Nowym Korczynie. W 1884 r. ukończył gimnazjum w Kielcach. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim w 1899 r. gospodarował w rodzinnym majątku Jakcice w pow. Pińczowskim, a następnie od 1901 r. rozpoczął karierę prawniczą jako adwokat w Kielcach. Był działaczem Narodowej Demokracji, wielkim kieleckim społecznikiem. Działał w Towarzystwie Oświaty Narodowej, organizował tajne zjazdy nauczycieli ludowych. Przez wiele lat pełnił funkcję skarbnika Rady Opiekuńczej Kieleckiej Męskiej Szkoły Handlowej, powołanej w 1903 roku. Był aktywnym działaczem, a później prezesem kieleckiego oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej, największej wówczas w Królestwie Polskim społecznej organizacji oświatowej. Był także m. in. członkiem komitetu nadzorczego w powstałym w maju 1910 roku Kieleckim Towarzystwie Opieki Szkolnej, wspierał finansowo również powstałą w 1907 roku Kielecką Żeńską Szkołę Handlową. Udzielał się w Towarzystwie Kredytowym oraz Kieleckim Towarzystwie Ochotniczej Straży Ogniowej. Założył Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, krzewiące kulturę fizyczną. Jako ziemianin był członkiem Kieleckiego Towarzystwa Rolniczego. W czasie I wojny światowej Stefan Tomaszewski wraz z kasjerem magistratu Józefem Czarnieckim zostali zakładnikami z powodu włamania nieznanych sprawców do magazynu Kieleckiego Towarzystwa Rolniczego, gdzie znajdowały się niemieckie składy broni. W razie nie zapłacenia Niemcom kontrybucji nałożonej na miasto mieli zostać rozstrzelani. Na szczęście kontrybucję zebrano i zakładnicy zostali uwolnieni.

W czasie I wojny światowej Stefan Tomaszewski był członkiem Komitetu Obywatelskiego miasta Kielc, powołanego w listopadzie 1914 roku, którego zadaniem była pomoc mieszkańcom. Rada Regencyjna 30 września 1918 roku powołała go na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Kielcach, a Naczelnik Państwa – Józef Piłsudski w październiku 1919 roku mianował go prezesem tegoż sądu już w niepodległym Państwie Polskim. W czasie wojny polsko - bolszewickiej kierował Kieleckim Komitetem Obrony Narodowej.Stefan Tomaszewski zmarł 23 lutego 1924 roku.

 

OMPiO POLECA

  • Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji multimedialnej!
  • Weź udział w interesującej grze!

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.