btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

22/10/1843

W Pińczowie urodził się Tadeusz Szymon Włoszek.

 

Edukacja

Zapraszamy Nauczycieli wraz z uczniami do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Znajduje się on w murach dawnego więzienia – jednego z najstarszych w Polsce –pamiętającego czasy powstania listopadowego. Jego długie i krwawe dzieje obejmują rządy dwóch zaborców, I i II wojnę światową, okupację hitlerowską i sowiecką. To miejsce pamięci narodowej teraz służy przede wszystkim młodzieży.

W przestronnych salach OMPiO znajduje się multimedialna wystawa prezentująca dokonania naszych poprzedników, historię miasta i regionu od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Oświetlenie i scenografia oddają klimat czasów przeszłych, ułatwiają spotkanie z historią, pomagają ją zinterpretować i zrozumieć. Zwiedzający mają do dyspozycji dokumenty historyczne lub ich repliki. Na ekranach LED i monitorach wyświetlane są prezentacje oraz filmy dotyczące wydarzeń historycznych i osób zasłużonych w historii Polski. Z głośników rozlega się dźwięk – wspomnienia, relacje, muzyka, pieśni, odgłosy bitwy, bombardowania. W audiotece można posłuchać wspomnień m.in. marszałka J. Piłsudskiego, gen. W. Andersa, gen. T. Komorowskiego-Bora. Koncepcję wystawy opracował Mirosław Nizio – twórca ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Proponujemy Państwu zwiedzanie OMPiO opracowanymi przez nas ścieżkami edukacyjnymi oraz udział w lekcjach. Zachęcamy też do realizowania we współpracy z nami projektów uczniowskich, które prócz niezwykłych walorów kształcących i wychowawczych, dają możliwość zdobycia bardzo cennych nagród.

Nasza oferta skierowana jest do uczniów wszystkich poziomów nauczania, jest też ściśle skorelowana z treściami Podstawy programowej edukacji historycznej i obywatelskiej w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum.

Pragniemy nie tylko ułatwić i uatrakcyjnić nauczanie historii, ale też ułatwić realizację programu wychowawczego Państwa szkoły.

Pobierz ofertę Działu Edukacji OMPIO

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.