btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

22/10/1843

W Pińczowie urodził się Tadeusz Szymon Włoszek.

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

22/10/1843

W Pińczowie urodził się Tadeusz Szymon Włoszek.

W Pińczowie urodził się Tadeusz Szymon Włoszek, żołnierz Mariana Langiewicza w czasie Powstania Styczniowego, kustosz Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Kielcach.

22/10/1863

Oddział Dionizego Czachowskiego dociera do Witosławic.

Oddział Dionizego Czachowskiego dotarł do Witosławic. Tam zatrzymał się na dwudniowy odpoczynek. Następnie powstańcy opanowali pobliski Kunów.

22/10/1918

Żołnierze konspiracyjnego oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej przystąpili do rozbrajania Austriaków, stacjonujących w Iłży.

Żołnierze konspiracyjnego oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej przystąpili do rozbrajania Austriaków, stacjonujących w Iłży. Doszło do strzelaniny, w której zginął iłżecki komendant POW Maksymilian Rzędzian Jakubowski.

22/10/1942

Do obozu zagłady w Treblince Niemcy wywożą 500 Żydów z Wąchocka.

Do obozu zagłady w Treblince Niemcy wywożą 500 Żydów z Wąchocka.

22/10/1944

Podpułkownik Leopold Krizer „Czeremosz” ginie koło Dziebałtowa w pobliżu Końskich.

Podpułkownik Leopold Krizer „Czeremosz” zginął zrzucony na spadochronie koło Dziebałtowa w pobliżu Końskich. Wyszkolonemu w legendarnym ośrodku „cichociemnych” oficerowi Armii Krajowej nie otworzył się spadochron.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.