btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

21/2/1862

Nakaz carskich naczelników

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

21/2/1862

Nakaz carskich naczelników

Carscy naczelnicy -pułkownik Ksawery Onufry Czengiery i Michał Tański, nakazali władzom Kielc zniszczenie wszystkich pamiątek po patriotycznych manifestacjach z poprzedniego roku, co odnosiło się do krzyży przy kieleckiej kolegiacie i klasztorze na Karczówce.

21/2/1864

Walka o Opatów

Około 1000 powstańców z korpusu generała Józefa Hauke „Bosaka” przypuściło atak na zajęty przez rosyjski garnizon Opatów. W walce o miasto poległo 50 powstańców, a drugie tyle zostało rannych. W pierwszej pomyślnej dla Polaków fazie bitwy, dowódcą był major Ludwik Zwierzdowski „Topór” -został ranny i wywieziony z Opatowa do Kosowic.

21/2/2008

Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Antoniego Hedy

Tego dnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Antoniego Hedy -pochodzącego z Małomierzyc koło Iłży, legendarnego partyzanta i konspiratora. Rodzinie „Szarego” wręczono, przyznany mu pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.