btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

22/4/1551

Umiera Zofia z Szydłowieckich Tarnowska

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

22/4/1551

Umiera Zofia z Szydłowieckich Tarnowska

Zmarła Zofia z Szydłowieckich Tarnowska, żona hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego, ówczesnego właściciela Opatowa. Została pochowana w krypcie Szydłowieckich w opatowskiej kolegiacie, a pogrzeb zmienił się w zjazd polskich magnatów.

22/4/1863

Ginie kapitan Stanisław Dobrogojski

Kapitan Stanisław Dobrogojski „Grzmot”, który był dowódcą powstańczym, oficerem rosyjskiego garnizonu, poległ w bitwie pod Stefankowem koło Niekłania. Zginął w pojedynku od kuli byłego kolegi z garnizonu, który uznawał go za zdrajcę.

22/4/1867

Umiera Aleksander Pietrow

Zmarł Aleksander Pietrow, właściciel podstaszowskiej Wiązownicy. Był Rosjaninem, arcymistrzem szachowym, cieszącym się sympatią i poważaniem polskiego ziemiaństwa. Rodacy Pietrowa mieli mu za złe polonofilizm oraz bliskie kontakty z dowodzącymi powstaniem Marianem Langiewiczem i Janem Rajskim. Z tego powodu otrzymał przezwisko „Aleksander Powstański”.

22/4/1917

Postulaty w teatrze "Ludwika"

W Kielcach, w teatrze „Ludwika”, miał miejsce patriotyczny wiec, na którym piłsudczycy i socjaliści domagali się utworzenia Armii Polskiej i powierzenia Józefowi Piłsudskiemu funkcji przewodniczącego Tymczasowej Rady Stanu.

 

22/4/1940

Komendant Józef Michalski zostaje aresztowany

Komendant Obwodu „Baszta” ppor. Józef Michalski „Mucha” został aresztowany przez gestapo i rozstrzelany tegoż roku w Wołowie.

22/4/1995

Umiera Zygmunt Wójcik

W Bratysławie zmarł Zygmunt Wójcik, wybitny literat pochodzący spod Pacanowa.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.